-


کشور چین در سرتاسر خط ساحلی اقیانوس آرام واقع در جنوب شرقی آسیا است و سومین کشور بزرگ جهان می باشد حدود 50 درجه عرض و 62 درجه طول جغرافیایی.

قاره :در قاره آسیاواقع است

مساحت - 9،596،960 کیلومتر مربع

جمعیت: 1.4 میلیارد نفر در چین زندگی میکنند (2018). اکثریت مردم در شهرها زندگی می کنند.
پایتخت: پکن با 21 میلیون نفر، نه تنها پایتخت چین بلکه بزرگترین شهر بعد از شانگهای است.
نام: جمهوری خلق چین (PRC)
دولت: جمهوری، دولت کمونیستی
زبان ها: ماندارین یا استاندارد چینی (زبان رسمی)، در حالی که کانتونی (یو) و Shanghainese از زبان های رایج چین است
دین: ادیان اصلی عبارتند از بودایی (18 درصد)، مسیحی 5 درصد، مسلمان 1.8 درصد، مذهب تائو، هندو و عامه (22 درصد)

واحد پول : یوان
پرچم رنگ: قرمز با پنج ستاره طلایی


نمادهای ملی: پاندا اژدها و غول پیکرتاریخچه: برای قرن ها، چین یکی از پیشرفته ترین تمدن ها است که گنجینه های علمی و هنری زیادی دارد . سلسله های شیا و شانگ به عنوان قدیمی ترین تمدن های چینی محسوب می شوند. در طول قرن ها، بسیاری از امپراتورها به کشور حکومت می کردند، آخرین امپراتور چین، آخرین حاکم سلسله چینگ، پوی یی بود در سال 1912 بود. در قرن بیستم مناطق صنعتی در چین گسترش یافت از سال 1949 حزب کمونیست چین کشور را اداره می کند. .

همسایگان چین:

چین در بخش های شرقی آسیا واقع شده و بزرگترین کشور است که بطور کامل در آسیا واقع شده است. چین پس از روسیه، کانادا و ایالات متحده، چهارمین کشور جهان است. چین دارای طولانی ترین مرز زمینی بین المللی و مرز با 14 کشور است. کشورهایی که مجاور چین هستند عبارتند از: روسیه، مغولستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هند، بوتان، نپال، برمه (یا میانمار که نام رسمی آن)، لائوس، ویتنام و کره شمالی (شما آنها را در نقشه زیرمشاهده می کنید)


نقشه چین
چین دارای 23 استان است، کشور تایوان را به استان 23 خود می داند.

چین پرجمعیت ترین کشور جهان است، زیرا تقریبا یک پنجم جمعیت جهان را تشکیل می دهد. آیا می دانید، چین کمی کوچکتر از ایالات متحده است؟ گرچه چین خیلی بزرگ است، تنها یک منطقه زمانی وجود دارد! اکثر مردم در بخش شرقی کشور چین زندگی می کنند بخش های غربی خلوت تر هستند.

اقیانوس آرام مرز طبیعی در شرق و جنوب شرقی و جنوب غربی کشور را تشکیل می دهد. در غرب، کوه های هیمالیا وجود دارد که بالاترین سطح کوه در جهان است. اکثر بخش های غربی کشور در فلات کوهستانی تبت قرار دارند و در واقع، کوه ها اکثریت منظره را تشکیل می دهند که بیش از 70٪ زمین ها را تشکیل می دهند. در شمال، کویر Gobi (صحرای گبی )وجود دارد. کویر ها حدود 20 درصد از کشور را تشکیل می دهند. کشور بزرگ دارای بسیاری از مناطق مختلف آب و هوایی است که از مناطق گرمسیری تا مناطق آلتیک است.

تمدن چین

چین با جمعیتی بیش از 1.3 میلیارد نفر بیشتر از هر کشور دیگری در زمین دارد. حدود یک سوم جمعیت در شهرها زندگی می کنند و بقیه مردم در روستاها زندگی می کنند.

هنر و صنایع دستی در چین دارای تاریخچه ای طولانی است. هزاران سال پیش، چینی ها یکی از اولین افرادی بودند که از هنر ابریشم، یشم، برنز، چوب و کاغذ استفاده می کردند. نوشتن هنری به نام خوشنویسی در چین اختراع شد.

بسیاری از عقاید و فلسفه های مدرن چین بر مبنای آموزه های یک مقام دولتی است که حدود 3000 سال پیش زندگی می کرد - کنگوفوزی، همچنین به عنوان کنفوسیوس شناخته می شود. او به مردم چیز ارزشمندی مانند اخلاق، مهربانی و آموزش را به مردم آموخت.

زیستگاه طبیعی چین

زیستگاه های متنوع چین دارای صدها گونه از حیوانات و گیاهان است. بیش از 3800 گونه ماهی و صدها گونه دوزیستان و خزنده در رودخانه ها، دریاچه ها و آب های ساحلی زندگی می کنند.

گسترش بیابان ها در شمال نیز باعث کاهش زیستگاه حیوانات می شود. خبر خوب این است که دولت چین بیش از 1200 ذخایر را برای حفاظت از گونه های گیاهی و حیوانی ایجاد کرده است.

زیستگاه بیش از 2500 درخت از جمله کاج لخوان، توس، کاج اسکاچ، درخت gingko، درخت کتیایا و metasequoia. طیف وسیعی از گیاهان شامل 650 گونه آزیال، 390 گونه پریموز و 230 گونه ژنتیان است

زیستگاه حیوانات پاندا غول پیکر، میمون طلایی، ببر، گوزن، خرس است پاندا غول پیکر در کوه های مرطوب چین مرکزی زندگی می کند. آنها معمولا در جنگل های بامبو ضخیم یافت می شوند، متاسفانه، به دلیل از دست دادن زیستگاه و شکار، این خرس های زیبا در لیست گونه های در معرض خطر قرار دارند، و برآورد شده است که تنها حدود 1800عدد در طبیعت باقی مانده اند تعداد پاندا از دهه 1970 به میزان 17 درصد افزایش یافته است


زیستگاه بیش از 1000 گونه پرنده از جمله اردک ماندارین، فاززون طویل سفید طلایی، پازن طلایی، پاراپیت دربی، پرنده آفتابی زرد، قرمز است

آب و هوا ی چین:بارش سالانه درشمال - 72 سانتی متر (تقریبا) اغلب می - سپتامبر،می بارد در ناحیه مرکزی - 118cm (تقریبا)، در جنوب - 130cm (تقریبا) که عمدتا آوریل - اکتبر بارش وجود دارد

منابع طبیعی چین:زغال سنگ، سنگ آهن، نفت، گاز طبیعی، جیوه، قلع، تنگستن، آنتیموان، منگنز، مولیبدن، وانادیوم، مگنتیت، آلومینیوم، سرب، روی، اورانیوم

کشاورزی چین :برنج، گندم، سیب زمینی، ذرت، بادام زمینی، چای، ارزن، جو، سیب، پنبه، روغن زیتون؛ گوشت خوک؛ ماهی

صنعت چین:معدن و سنگ معدن، آهن، فولاد، آلومینیوم، و دیگر فلزات، زغال سنگ؛ ماشین سازی؛ اسلحه پارچه و پوشاک؛ نفت؛ سیمان؛ مواد شیمیایی؛ کود؛ محصولات مصرفی، از جمله کفش، اسباب بازی ها، و الکترونیک؛ فرآوری مواد غذایی؛ تجهیزات حمل و نقل، از جمله خودروها، اتومبیل های راه آهن و لوکوموتیو، کشتی ها و هواپیماها؛ تجهیزات مخابراتی، وسایل نقلیه پرتاب تجاری، ماهواره ها

بلندترین کوه در مرز با چین کوه اورست، از بلندترین کوه های جهان، با 8848 متر (29000 فوت) است.

طولانی ترین رودخانه در چین رودخانه یانگ تسه با طول بیش از 6،300 کیلومتر (3914 متر) است.

چین به زودی دارای بلندترین پل دنیا خواهد بود. در ماه ژوئیه 2018 پل هنگ کنگ تا ژوخای ماکا برای ترافیک باز خواهد شد. این نیز طولانی ترین تونل زیر آب جهان خواهد بود!

دیوار بزرگ چین: دیوار بزرگ 8،550 کیلومتر / 5،500 مایل طول دارد که قبلا مرز امپراتوری چین قدیمی بود، دیوار در سراسر چین از مرز کره به صحرای گبی گسترش می یابد. این طولانیترین دیوار جهان است و یافته های باستانشناسی جدیدتر نشان میدهند که تمام کارهای دفاع از جمله دیوار بزرگ و تمام شاخه های آن بیش از 21000 کیلومتر / 13000 مایل گسترش مییابند!


جنگنویان قرمز مایل به قهوه: دیدن بیش از 5000 مجسمه از سرباز ها ساخته شده از قرمز مایل به قهوه، در Xian. مجسمه هایی که در یکی از مشهورترین سایت های باستان شناسی جهان قرار دارند، بیش از 2000 سال سن دارند.
شهر ممنوعه در پکن: شهر ممنوعه موزه کاخ سلطنتی چینی و کاخ تابستانی، که تا سال 1911 هنوز استفاده می شد،

رودخانه گیلین یانگشوGuilin Yangshuo : کوه های سنگ آهک خشتی کوهستانی در امتداد رودخانه لی بین گیلین و یانگشو بسیار زیبا هستند. مردم از رودخانه لذت می برند.
شهر باند" در شانگهای: شانگهای بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر چینی با شلوغ ترین بندر جهان است. Bund مرکز اصلی خرید و کسب و کار منطقه megacity است.

سال نو چینی، همچنین سال نو قمری نامیده می شود، بزرگترین جشن تقویم چین است. تقویم چینی در پایان ماه ژانویه / اوایل فوریه هر ساله شروع می شود و هر سال یک نشانه حیوان است. 12 نشانه حیوان وجود دارد و در نتیجه هر 12 سال علائم حیوانات دوباره شروع می شود. سال 2018 سال سگ است.

بیشتر بخوانید

قاره آسیا را بهتر بشناسیم
:آلمان

کشور ایران

کشور ایرلند

کشور بلژیک

کشور آرژانتین

کشور فرانسه

کشور استرالیا

آشنایی با کشور چین

:: موضوعات مرتبط :

:: برچسب ها : مهدکودک , نقاشی , روانشناسی کودک , آموزشی ,
تاريخ : چهارشنبه 15 فروردين 1397 | 14:01 | نویسنده : دردانم |