-

بیابانهای قاره آسیا

چندین نواحی قابل توجه در سرتاسر قاره آسیا، خشک خشک با تپه های شن و ماسه وجود دارد که ده ها هزار مایل این سرزمین را به خود اختصاص داده است بیابان های قاره آسیا دارای زمستان های سرد و خشک وتابستان های خشک با گرمای سوزان و طبقه بندی می شوند.

صحرای گبی
از بین بیابانهای قاره آسیا می توان به پنجمین بیابان بزرگ در جهان اشاره کرد این عنوان بزرگترین بیابان در قاره آسیا است. این سرزمین را از شمال چین تا جنوب مغولستان پوشش می دهد و این منطقه خشک به 500000 مایل مربع می رسد و به دلیل فرآیند بیابان زایی، بیشتر گسترش می یابد. اکثر بارش ها توسط کوه های هیمالیا است اما این منطقه هنوز هم در حدود 7 اینچ بارش در سال دریافت می کند. گُبي سرزمينی خشن با زمستان سرد شناخته و تابستانی بادرجه حرارت بالای 120 درجه است. جاده تاریخی ابریشم از صحرای Gobi می گذرد درسفر نامه مارکوپولو به این صحرا بسیار اشاره شده است

کویر Takalamakan
یکی از بزرگترین بیابان های شنی در جهان، کویر Takalamakan بابیش از 123،550 مایل مربع در حوضه Tarim چین در منطقه Xinjiang گسترش می دهد. بیابان، که عمدتا پوشیده ازتپه های ماسه ای است نام خود را از واژه ای به معنی "شما می توانید وارد شوید، اما شما نمی توانید خارج شوید" در گویش اویغور، با اشاره به ویژگی های غیر قابل پیش بینی منطقه گرفته است. تپه های ماسه ای در این منطقه بیش از 300 فوت ارتفاع دارند و با توجه به باد ثابت، دائما در حال تغییر فرم و مکان هستند. علی رغم این شرایط سخت، دولت چین در سال 1995 بزرگراهی را برای دسترسی به منابع طبیعی غنی از آبهای زیرزمینی، نفت و گاز نفت به خلیج درآورد.

کییزیل کوم
از بیابانهای قاره آسیا به کویر کییزیل کوم می توان اشاره کرد این سرزمین زمستان سرد 115000 مایل مربع از مرز ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان عبور می کند. در حالی که این منطقه فقط بین 4 تا 8 اینچ باران در هر سال در طول زمستان های سردتر دریافت می کند در زبان ترکی، این نام به معنای "شن و ماسه قرمز" است و منطقهسرشار از ماسه غنی از مس است

کاراکوم
نزدیک به 70 درصد از زمین های ترکمنستان توسط کویر Karakum، است با مساحت 135000 مایل مربع از مناطق کم جمعیت پوشیده شده است. محل بیابان در امتداد دریای خزر آب و هوای خفیف تر نسبت به همتایان آسیایی آن دارد، به طوری که برای برخی از علف های هرز امکان رشد وجود دارد Karakum مقدار زیادی از ذخایر نفتی، به ویژه در منطقه Derweze دارد.

تار Thar
تنها جزیره بزرگ سنتی طرابلس در آسیا، تار از جنوب پاکستان به شمال هند عبور می کند. منطقه خشک پوشیده از تپه های شیب دار و دره های شنی است مساحت آن 77000 مایل مربع است که از پوشش گیاهی بیابانی و درخت مقاوم در برابر خشکسالی برخوردار است هوا می تواند در این مناطق چنان گرم و خشک شود که باران قبل از اینکه به زمین برسد، تبخیر می شود و بادهای موسمی آن را به هند می رساند وبه طور کلی منطقه Thar را از بین می برد. .

مطالب مرتبط:

از کوی چه می دانید؟

بزرگترین بیابان زمین کجاست ؟

بیابانهای آفریقا

بیابانهای قاره آسیا

:: موضوعات مرتبط :

:: برچسب ها : مهدکودک , نقاشی , روانشناسی کودک , آموزشی ,
تاريخ : دوشنبه 21 اسفند 1396 | 9:39 | نویسنده : دردانم |