-

خواص دارویی کاکوتی چیست

کاکوتی Ziziphora clinopodioides جواهر دارویی آسیای غربی به نام Blue Mint Bush شناخته می شود کاکوتی یا مشک طرمشک نام گیاهی از تیره نعناعیان در خانواده Lamiaceae در گروه Angiosperms یا گیاهان گلدار با بوی تند است

این گیاه چند ساله با بوته های با ارتفاع 20-50 سانتی متر می باشد دارای خواص درمانی زیادی می باشد

مدت طولانی است مردم در کشورهای خاورمیانه مانند ایران، عراق و ترکیه ازگیاه کاکوتی استفاده می کنند. اما در ممالک غربی به تازگی مورد توجه قرار گرفته است .، در خاک خشک آسیای غربی رشد می کند.در نواحی کوهستانی شمال شرقی ایران پیدا می شودکه به زبان خراسانی به آن آنخ می گویند . در آذربایجان کهلیک اُتی یا کلکوتی به معنای علف کبک مشهور است این نوع در مرکز، جنوب یا غرب ایالات متحده هم یافت می شود ، بوی خیره کننده پروانه ها و پرندگان را جذب می کند.

خواص درمانی کاکوتی

Ziziphora دارای لیست طولانی از خواص دارویی است. به طور سنتی برای سرماخوردگی، سرفه، تب، حالت آرام بخش، مشکلات معده، یبوست و بهبود زخم مورد استفاده قرار گرفت. اما چیزی که واقعا توجه دانشمندان تحقیقاتی را به خود جلب کرده، خواص ضد سرطانی آن است - ادعایی که تنها چند سال پیش ثابت شد.

در سال 2013، یک مطالعه منتشر شده در مجله Food and Agricultural Immunology نشان داد که عصاره کاکوتی توانایی ریشه کنی سلولهای سرطانی در معده را دارد . آنها آلوئه ورا، زنجبیل و زعفران را نیز آزمایش کردند. همه آنها دارای خواص ضد سرطان بودند، اما کاکوتی ziziphora قوی ترین از چهارتا بود. دانشمندان اثر سیتوتوکسی (ضد سرطان) را بر سلول های سرطانی اندازه گیری کردند. کاکوتی (Ziziphora ) قوی ترین اثر از 4 گیاه مورد آزمایش را نشان داد.

مزایا و شیوه های مختلف استفاده از گیاه کاکوتی (به نوشته : دکتر محمد نوادهی، دانشگاه آزاد، شعبه پاندان، اصفهان، ایران در وبسایت www. Jacobs.com)

1-کاکوتی ترشح صفراوی anti-toxin) )را از بین می برد: روزانه آن را به جای ,چای صبح و بعد از ظهر بخورید. 3 گرم در هر 200 میلی لیتر آب جوش برای 20دقیقه و بعد آن را بنوشید.

2- ملین و ضد گاز است مانند دستور بالایی دم کنید .

3- امنووره آسان: سه بار در روز 5 گرم در 150 میلی لیتر از آب دم کنید.

4- تقویت کننده قلب :2 گرم به ازای هر 150 میلی لیتر آب جوش برای چای، 20 دقیقه دم کنید.

5. کسانی که بروسلوزدارند از کاکوتی پخته استفاده کنند .

6. افراد مبتلا به روماتیسمی می توانند در وان حمام 100 گرم برای 3 لیتر آب ریخته و در وان بشینند .

7برطرف کردن سرفه .5 گرم کاکوتی در 300 میلی لیتربریزید وآن را بپزید و 3 فنجان درروز میل کنید.

برای اطلاعات بیشتر خواص دارویی کاکوتی چیست کلیک کنید

مطالب مرتبط:

طب گیاهی چیست ؟

آلوئه ورا چه خواصی دارد ؟

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : چهارشنبه 19 دی 1397 | 16:22 | نویسنده : دردانم |