-

عنصر مس را با عدد اتمی 29 و نماد cu می شناسیم عنصر شیمیایی مس به عنوان یک فلز واسطه طبقه بندی شده است.عنصر مس از دوران باستان شناخته شده است. تاریخ کشف آن ناشناخته است.

تاریخچه کشف عنصرمس

عنصرمس اغلب توسط واکنش شیمیایی سنگ معدن آزاد می شود..

بیش از ده هزار سال انسان از فلز مس استفاده کرده است گردنبند های ساخته شده از مس درهزاره هشتم قبل از میلاد در ترکیه یافت شده است.

بوته ها و سرباره های موجود در اروپا نشان می دهند که ذوب مس (تولید فلز از سنگ معدن آن) در هزاره پنجم پیش از میلاد رخ داده است.

معدن عنصرمس در 4500 سال قبل از میلاد در بالکان - بلغارستان، یونان، صربستان و ترکیه مورد بهره برداری قرار گرفته است .

عصر مس در بین نوسنگی عصر حجر(سنگ) و سده های برنز قرار دارد.که در زمان های مختلف در فرهنگ های مختلف اتفاق افتاد، زمانی که مردم شروع به استفاده از ابزار مس در کنار ابزار سنگی کردند.

عصر مس با عصر برنز همراه بود، زمانی که مردم متوجه شدند که با افزودن قلع به مس، یک فلز سخت تر که راحت تر ریخته می شود نیز تشکیل شده است. این بار دیگر در نقاط مختلف دنیا اتفاق افتاد.

کلمه مس از واژه لاتین "cuprum" به معنی "جزیره قبرس" مشتق شده است، زیرا جزیره مدیترانه قبرس منبع باستانی استخراج مس بوده است .نماد cu ازآنجا می آید

. واقعیت های جالب از عنصر مس:

1. عنصر مس یکی از تنها چند فلز است که در طبیعت نسبتا خالص یا در حالت طبیعی وجوددارد.

2. رنگ مس در میان عناصر منحصر به فرد است. بیشتر فلزات نقره ای یا خاکستری هستند. طلا و چند فلز دیگر زرد هستند. تنها مس، دارای یک درخشش قرمز مایل به زرداست. هنگامی که مس به فلزات دیگر اضافه می شود، می تواند رنگ قرمز را اضافه کند. این طرز ساخت طلا است.

3. عنصر مس کاربرد زیادی دارد. فلز خالص در سیم کشی استفاده می شود. برنج (مس و روی) و برنز (مس و قلع) دو عنصر مهم مس است. مس برای لوله کشی، سکه و وسایل آشپزی استفاده می شود. هنگامی که به آب استخر اضافه می شود، نمک های مس (کلر) رااز بین می برند، به طوری که رنگ آن سبز است.

4. عنصر مس برای تغذیه انسان ضروری است، به ویژه برای تشکیل سلول های خونی. این عنصر به طور طبیعی در اکثر منابع آب و در غذاها مانند سیب زمینی، لوبیا، سبزیجات برگ دارو دانه ها وجود دارد مس بیش از حد سبب زردی و کم خونی می شود و ممکن است ادرار آبی ایجاد کند.

ظاهر و مشخصات عنصر مس

اثرات مضر عنصر مس

وجود مس در همه گیاهان و حیوانات ضروری است. با این حال، مس بیش از حد سمی است.

خوردن غذای اسیدی در گلدان های مس باعث مسمومیت می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عنصر مس چیست کلیک کنید

مطالب مرتبط:

عنصر منگنز

آهن چیست

عنصر کبالت

عنصر نیکل

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : يکشنبه 2 دی 1397 | 10:48 | نویسنده : دردانم |