-

چگونه آنتی بادی ها از بدن شما دفاع می کنند

آنتی بادی ها پروتئین های بزرگ Yشکل هستند. آنها توسط سیستم ایمنی بدن برای شناسایی و خنثی سازی اشیاء خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها استخدام می شوند.آنتی بادی،ایمونوگلوبولین نامیده می شود.

سیستم ایمنی بدن انسان

هر آنتی بادی دارای یک هدف منحصر به فرد است که به عنوان آنتی ژن موجود در موجودات مهاجم شناخته می شود. این آنتی ژن شبیه یک کلید است که به شناسایی این ارگانیسم کمک می کند. این به این علت است که هر دو آنتی بادی و آنتی ژن ساختار مشابهی را در ساختار Y شکل خود دارند.

درست مثل هر قفل یک کلید واحد دارد، آنتی بادی یک کلید antigen آنتی ژن دارد. هنگامی که کلید وارد قفل می شود، آنتی بادی فعال می شود. تولید آنتی بادی ها عملکرد اصلی سیستم ايمنی هومورال است.

تولید

آنتی بادی ها ازنوعی سلول های سفید خون به نام سلول B ) B لنفوسیت ) تولید می شود. سلول های B از مغز استخوان تولید می کنند. هنگامی که سلول های B به دلیل وجود یک آنتی ژن خاص فعال می شوند، به سلول هایی که به نام سلول های پلاسما تولید می شوند، رشد می کنند. سلول های پلاسما آنتی بادی هایی را ایجاد می کنند که مخصوص آنتی ژن خاصی هستند. سلول های پلاسما آنتی بادی هایی تولید می کنند که برای شاخه ای از سیستم ایمنی شناخته شده به عنوان سیستم ایمنی هومورال ضروری است. ایمنی هومورال بر روی گردش آنتی بادی های موجود در مایعات بدن و سرم خون به منظور شناسایی و مقابله با آنتی ژن ها متکی است.

هنگامی که یک آنتی ژن نا آشنا در بدن تشخیص داده می شود، می تواند تا دو هفته طول بکشد تا سلول های پلاسما قادر به تولید آنتی بادی های کافی برای مقابله با آنتی ژن خاص باشند. هنگامی که عفونت تحت کنترل است، تولید آنتی بادی کاهش می یابد و یک نمونه کوچک از آنتی بادی ها در گردش خون باقی می ماند. اگر این آنتی ژن خاص دوباره ظاهر شود، پاسخ آنتی بادیبسیار سریعتر و قوی خواهد بود.

آنتی بادی ها و ایمونوگلوبولین ها

ایمونوگلوبولین ها اساسا پروتئین هایی هستند که به عنوان آنتی بادی ها عمل می کنند. اصطلاح آنتی بادی و ایمونوگلوبولین به طورمعمول استفاده می شود.

ایمونوگلوبولین ها در خون و دیگر بافت ها و مایعات یافت می شوند. آنها توسط سلول های پلاسما ساخته می شوند که از سلول های B سیستم ایمنی استخراج می شوند. سلول های B سیستم ایمنی به سلول های پلاسما تبدیل می شوند زمانی که توسط اتصال آنتی ژن خاص در سطوح آنتی بادی فعال می شود. در برخی موارد، تعامل سلول B با سلول T نیز لازم است.

برای اطلاعات بیشتر چگونه آنتی بادی ها از بدن شما دفاع می کنند کلیک کنید

مطالب مرتبط:

بیوشیمی لیکوپن

تخمیر چیست ؟

ph معده چیست ؟

رونویسی RNA از یک الگوی DNA

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : چهارشنبه 21 آذر 1397 | 11:37 | نویسنده : دردانم |