-

شترها اغلب به عنوان "کشتی بیابان" نامیده می شود، این حیوانات به واسطه طبیعت طراحی شده ای که دارند می توانند در مناطق هوای خشک و نیمه خشک که در آن زندگی می کنند، زنده بمانند.

در حال حاضر سه گونه شتر موجود در جهان وجود دارد که دو نوع آنها عبارتند از گونه های اهلی شده (شتر یک کوهانه و شتر های باختری اهلی شده ) گونه های وحشی ( شتر باختری) گونه های وحشی در آستانه انقراض است.

شتر ها و لاماها

شتر یک کوهانه Dromedary

شترهای یک کوهانه در شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می کنند. آنها به استرالیا نیز فرستاده شدند. انسان هزاران سال است که ازشتر یک کوهانه Dromedariesاستفاده می کنند. آنها یک کوهان دارند. بر خلاف باور عمومی، کوهان شتر برای ذخیره آب استفاده نمی شود، بلکه چربی است که شتر در هنگام کمبود مواد غذایی استفاده می کند. شتر یک کوهانه Dromedaris وزن خود را روی پاهای توزیع می کنند آنها دو پنجه بر روی هر پا دارند. آنها همچنین می توانند سوراخ های بینی خود را در صورت نیاز برای جلوگیری از تنفس در شن و ماسه ببندند. یک شترکوهان دار می تواند بیش از 13 گالن (50 لیتر) آب را در یک زمان بنوشد.

این کوچکترین از سه گونه شتر موجود است. به طور معمول، مردان حدود 400 تا 600 کیلوگرم وزن می زنند در حالی که زن ها بین 300 تا 540 کیلوگرم وزن دارند. سینه باریک، کراوات تک، گردن منحنی، بلند و موهای بلند بر روی کوهان ، شانه و گلو ویژگی های مهم شتر است. رنگ بدن ز قهوه ای تا سیاه و سفید و حتی سفید است.

شتر دو کوهانه یا باختریBactrian Camel

شتر دو کوهانه قهوه ای است و دارای دو کوهان است. در مناطق بیابانی آسیای مرکزی زندگی می کند، جایی که درجه حرارت زمستان بسیار پایین تر از انجماد است. برای زنده ماندن آب و هوای سرد، در پاییز، ضخامت پوشش پشم آن بیش از حد رشد می کند و یعد بهارمی ریزد. امروزه اکثر شترهای باختری اهلی هستند. فقط چند صد وحشی، در مغولستان و بخش های چین باقی مانده است . سوار شدن روی این شتر آسان است به دلیل فاصله بین دو کوهان در پشت آنها صندلی راحتی فراهم می کند.

برای اطلاعات بشتر شترها و لاماها کلیک کنید

مطالب مرتبط:

دوزیستان

کدام حیوانات می توانند سالها بدون آب زندگی کنند

دنیای پنگوئن ها

ببرها

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : يکشنبه 11 آذر 1397 | 14:01 | نویسنده : دردانم |