-

ترانزیستورچیست و چه کاربردی دارد

ترانزیستور یک مولفه الکترونیکی است که در یک مدار برای کنترل مقدار زیادی جریان یا ولتاژ با مقدار کمی ولتاژ یا جریان استفاده می شود. این به این معنی است که می توان آن را برای تقویت یا تغییر (اصلاح) سیگنال های الکتریکی یا قدرت استفاده کرد، که اجازه می دهد که در یک مجموعه وسیعی از دستگاه های الکترونیکی استفاده شود.

این کار با گذاشتن یک نیمه هادی بین دو نیمه دیگر انجام می شود.جریان در سراسر یک ماده که به طور معمول دارای مقاومت بالا (به عنوان یک مقاومت) منتقل می شود، این انتقال یا ترانزیستور است.

اولین ترانزیستور تماس مستقیم با نقطه در سال 1948 توسط ویلیام برادفورد شاکلی، جان باردین و والترهاوس براتین ساخته شد. برای این کار سه فیزیکدان جایزۀ نوبل فیزیک 1956 دریافت کرد.

ساختار ترانزیستور

اساسا دو نوع اساسی ترانزیستورهای با نقطه اتصال وجود دارد: ترانزیستور npn و ترانزیستور pnp، که در آن n و p به ترتیب منفی و مثبت هستند. تنها تفاوت بین این دو، ترتیب ولتاژ ها است.

رای درک اینکه چگونه یک ترانزیستور کار می کند، شما باید بدانید که چگونه نیمه هادی ها به یک پتانسیل الکتریکی واکنش نشان می دهند. بعضی از نیمه هادی هاn-type یا منفی هستند، به این معنی که الکترونهای آزاد در ماده از یک الکترود منفی (از جمله، باتری که به آن متصل است) به سمت مثبت رانده می شود .نیمه هادی های دیگر نوع p هستند، در این صورت الکترون ها "حفره ها" را در پوسته های الکترون پر می کنند، به این معنی که به صورت یک ذره مثبت از الکترودهای مثبت به الکترود منفی حرکت می کند. نوع بوسیله ساختار اتمی ماده نیمه هادی خاص مشخص می شود.

در حال حاضر، ترانزیستور npn را در نظر بگیرید.انتهای هرترانزیستور یک ماده نیمه هادی نوع nاست و بین آنها یک ماده نیمه هادی نوع P است. اگر چنین دستگاهی را به یک باتری وصل کنید، خواهید دید که چگونه ترانزیستور کار می کند:

-ناحیه n نوع متصل به انتهای منفی باتری باعث می شود الکترون ها را به ناحیه نوع p متصل کنند.

- ناحیه n-type متصل به انتهای مثبت باتری، باعث کاهش سرعت حرکت الکترونها از ناحیه p می شود.

- منطقه p-type در مرکز هر دو.

-با تغییر پتانسیل در هر منطقه، شما می توانید به شدت بر میزان جریان الکتریکی در سراسر ترانزیستور تاثیر بگذارد.

مزایای ترانزیستورها

پیش از این، بخش مهم یک دستگاه الکترونیکی یک لوله خلاء بود؛ این یک لوله الکترون است که برای کنترل جریان الکتریکی استفاده می شود. لوله های خلاء کار می کردند اما حجم زیادی دارند، نیاز به ولتاژ عملیاتی بالاتر، مصرف انرژی بالا، بهره وری پایین تر و مواد الکترونی کاتدی در کار استفاده می شود. برای برطرف کردن این مشکلات، جان باردین، والتر براتتن و ویلیام شوکی یک ترانزیستور در آزمایشگاه بل را در سال 1947 اختراع کردند. این دستگاه جدید یک راه بسیار پیچیده برای غلبه بر بسیاری از محدودیت های اساسی لوله های خلاء بود.

در مقایسه با لامپ های خلاء که قبلا استفاده شده بود، ترانزیستور پیشرفت بزرگی بود. ترانزیستور در اندازه های کوچک تر می تواند به آسانی در مقادیر زیاد ساخته شود. آنها مزایای عملیاتی مختلفی دارند که در اینجا اشاره ای گذرا خواهیم کرد.

برای اطلاعات بیشترترانزیستور چیست و چه کاربردی دارد کلیک کنید

بیشتر بدانید:

الکتریسیته چیست ؟

نور چیست ؟

چگونه رادار دالپر کار می کند

انرژی الکتریکی چیست ؟

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : سه شنبه 6 آذر 1397 | 15:12 | نویسنده : دردانم |