-

عنصر منگنز بیست و پنجمین عنصر جدول تناوبی است .که اولین بار در سال 1740 به عنوان یک عنصر شیمیایی شناخته شد.

از ترکیبات منگنزدر تولید شیشه استفاده می شود. این ترکیبات در لاتین "مغناطیس" نامیده می شود، به معنی "آهنربا" اما منگنز واقعا مغناطیسی نیست در صورت ترکیب شدن با آلومینیوم، آنتیموان و مس، آلیاژهای حاصل به شدت فرومغناطیسی هستند.

ظهور و محل عنصر منگنز

منگنز همراه با عناصر دیگر به طور گسترده ای در پوسته زمین توزیع می شود. منگنزاز لحاظ فراوانی در میان عناصر دومین عنصر واسطه انتقال در پوسته زمین است؛ عنصر منگنزدر خواص فیزیکی و شیمیایی تقریبا شبیه آهن است، اما سخت تر و شکننده تر است. مهمترین آنها (که عمدتا اکسید هستند) شامل دی اکسید منگنز MnO2 به شکل pyrolusiteپیرولوزیت ، رومانشیت romanechite و wad هستند.

سنگ معدن منگنز عمدتا دراسترالیا، آفریقای جنوبی، چین، گابن و برزیل تولید می شود. مناطق بزرگ کف اقیانوس با گره های منگنز پوشانده می شود، همچنین گره های پلی متال، بتونه های منگنز با آهن، سیلیکون و آلومینیوم پوشیده شده است. مقدار منگنز در برآمدگی ها بسیار بیشتر از ذخایر زمین است.

تاریخچه کشف منگنز

ازترکیبات منگنز از زمان های قدیم استفاده شده است.

در قرن اول میلادی، پلینی Pliny ، نویسنده رومی، توضیح داد که چگونه پودر سیاه (دی اکسید منگنز) برای ساخت شیشه ای بدون رنگ استفاده می شود.هنوز هم برای همین هدف امروز استفاده می شود.

نخستین شناخت وجود منگنز به عنوان یک عنصردرسال 1740 بود، زمانی که Johann Heinrich Pott شیمیدان آلمانی، اظهار داشت که دی اکسید منگنز (دی اکسید منگنز) دارای یک فلزجدید است. تا آن زمان به نظر می رسید که پیرولوزیت Mno2یک ترکیب آهن است.

Pott منگنات پتاسیم را با ترکیب پتاس (پتاسیم هیدروکسید پتاسیم) با پیرولوزیت در هوا تهیه کرد.

ادامه مطلب کلیک روی عنصر منگنز

مطالب مرتبط در سایت دردانم:

عنصر اسکاندیوم

عنصر تیتانیوم

عنصر وانادیوم

عنصر کروم

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : شنبه 26 آبان 1397 | 12:20 | نویسنده : دردانم |