-

عنصر سدیم عنصر یازدهم جدول تناوبی است. عنصر شیمیایی سدیم به عنوان یک فلز قلیایی طبقه بندی می شود. که در سال 1807 توسط سر هومفری دیوی کشف شد.

اطلاعات شیمیایی و فیزیکی عنصر سدیم

نام: سدیم

عدد اتمی: 11

علامت نماد: Na

گروه: 1

دوره: 3

بلوک: s

عنصر خانواده: فلز قلیایی

جرم اتمی: 22.98976928

پیکربندی الکترونی(Ne)3s1 یا 1s22s22p63s1

کشف: سر هومفری دیوی در سال 1807

دیوی سدیم راازهیدروکسید سدیم با استفاده از الکترولیز جدا شده است. او در حال پیدا کردن یک فلز نقره ای براق در الکترود بود که جریان را به دستگاهش اعمال می کرد.

نام منشاء: دیوی عنصر جدید خود را از نوشابه گازدار استخراج کرده است، بنابراین او نام سدیم را نام برد. شیمیدان سوئدی Jöns یاکوب Berzelius از حروف Na برای سدیم در جدول عناصر استفاده کرد. سودا با نام لاتین از منطقه دردره ناترون، یک منبع بزرگ نوشابه سودا شناخته شده بود.

ایزوتوپهای عنصر سدیم:

سدیم طبیعی از سه ایزوتوپ تشکیل شده است: 22Na، 23Na و 24Na. تقریبا تمام سدیم در طبیعت 23Na است. هفتاد ایزوتوپ رادیواکتیو تحت شرایط آزمایشی از 18Na به 37Na تولید شده است.

22Na

سدیم 22 یک ایزوتوپ پایدار حاوی 11 نوترون است. تنها مقدار کمی از سدیم 22 به طور طبیعی یافت می شود. سدیم 22 یک ایزوتوپ رادیواکتیو است. نیمه عمر آن 2.6 سال است.

23Na

سدیم 23 تنها ایزوتوپ پایدار سدیم است. این شامل 12 نوترون است. 100٪ سدیم طبیعی سدیم -23 است.

24Na

سدیم 24 یک ایزوتوپ پایدار حاوی 11 نوترون است. فقط مقدار کمی از سدیم -24 به طور طبیعی یافت می شود. سدیم 24 یکی از ایزوتوپ های رادیواکتیو است که به وسیله β-به 24 مگابایت می رسد. نیمه عمر آن 14.96 ساعت است.

تاریخچه کشف عنصر سدیم

در سال 1806، سر هومفری دیوی کشف کرد که پیوند شیمیایی در طبیعت الکتریکی است و می تواند از الکتریسیته استفاده کند تا مواد را به بلوک های ساختمانی اصلی - عناصر شیمیایی تقسیم کند.

در سال 1807، در موسسه سلطنتی، لندن، چند روز پس از جداسازی پتاسیم برای اولین بار، او اولین بار از طریق الکترولیز هیدروکسید سدیم خشک، که کمی مرطوب بود، سدیم را جدا کرد.

الکترولیز توسط خروجی ترکیبی از سه باتری بزرگ ساخته شد.

"این بسیار قابل انعطاف است و بسیار نرمتر از هر ماده فلزی معمول است ... این ویژگی هنگامی که دمای آن به 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) می رسد( خنک می شود) کاهش نمی یابد."

دیوی همچنین اشاره کرد که وقتی آب اضافه شود، سدیم وهیدروژن آب آزاد می شود

او پرسید که آیا ماده جدید باید به عنوان یک فلز تعریف شود و اشاره کرد که اکثر دانشمندان دیگر این را فهمیده اند، با وجود اینکه تراکم آن بسیار پایین تر از سایر فلزات بود:

در میان فلزات خود، پلاتینا [امروز ما آن را پلاتین نامیده می شود] تقریبا چهار برابر سنگین تر از تلوریم است."

او برای فلزی جدید نام سدیم را انتخاب کرد، زیرا به عنوان منبع عنصر،از سودا استفاده کرده است.

در آلمان، سودسوزآور( سودا) به عنوان natronlauge شناخته شد و L. W. Gilbert پیشنهاد کرد که عنصر جدید باید به نام natronium نامگذاری شود.

Jacob Berzelius ، کلمه کوتاه natrium را ترجیح داد، که نماد شیمیایی سدیم، Na است.

ادامه مطلب با کلیک روی عنصر سدیم

مطالب مرتبط در سایت دردانام:

عنصر هیدروژن

عنصر هلیوم چیست؟

عنصر بریلیوم

لیتیوم چیست؟

عنصر بور

:: موضوعات مرتبط :

:: برچسب ها : عنصر سدیم ,
تاريخ : يکشنبه 29 مهر 1397 | 15:12 | نویسنده : دردانم |