-

عنصر کربن نام خود را از کلمه لاتین کاربو می گیرد، که به معنی "ذغال سنگ" است.کربن عنصری باورنکردنی است.

الماس و گرافیت یکی از سخت ترین و نرمترین مواد طبیعی شناخته شده است. تنها تفاوت بین این دو ساختار بلوری است.

عنصر کربن

عنصر کربن همچنین عنصر کلیدی برای اکثر حیات بر روی زمین است.و مبنای شگفتی های تکنولوژیکی مانند گرافن که یک ماده قوی تر از فولاد است و انعطاف پذیر تر از لاستیک است.

عنصرکربن به طور طبیعی به عنوان کربن-12 ظاهر می شود که تقریبا 99 درصد از کربن را در جهان تشکیل می دهد؛ کربن 13، که حدود 1 درصد را تشکیل می دهد؛ و کربن -14، که مقدار منفی کربن کلی را تشکیل می دهد، اما در ارزیابی اشیای ارگانیک بسیار مهم است.

عنصر کربن

DNA مولکول معروف دوبل با توانایی کربن برای تشکیل زنجیره های مولکولی طولانی امکان پذیر است.

حدود 10 میلیون ترکیبات کربن کشف شده است و دانشمندان بر این باورند که کربن سنگ بنای 95 درصد ترکیبات شناخته شده است. توانایی باور نکردنی کربن در ارتباط با بسیاری از عناصر دیگر دلیل اصلی آن است که تقریبا برای تمام زندگی حیاتی است.

عنصر کربن

عنصر کربن: از ستاره تا زندگی

بر طبق مرکز Swinburne Astrophysics و Supercomputing، به عنوان ششمین عنصر فراوان در جهان، کربن در بطن ستاره ها در یک واکنش به نام فرآیند سه گانه آلفا شکل می گیرد. اگرچه در بیگ بنگ ساخته نشد. عنصرکربن از طریق فرآیند سه گانه آلفا در ستارگان غول پیکر و ابرقدرت ساخته شده است.

در ستاره های بزرگتر که اکثر هیدروژن آن سوخته است هلیوم باقی مانده جمع می شود. هر هسته هلیوم دارای دو پروتون و دو نوترون است. در دمای بسیار بالا - بیشتر از 100،000،000 کلوین (17999999540.6 F) - هسته های هلیوم شروع به جوشیدن می کنند، ابتدا به عنوان جفت به هسته های بی پرولنی بی ثباتی ناپایدار، و در نهایت، به عنوان هسته های بریلیوم کافی به وجود می آیند،. نتیجه نهایی: اتم هایی با شش پروتون و شش نوترون - کربن.

عنصرکربن یک سازنده الگو ( یا به عبارتی خالق مدل) است.عنصر کربن می تواند به خود پیوند شود، تشکیل زنجیرهای طولانی و انعطاف پذیر به نام پلیمرها دهد ونیز می تواند با بیش از چهار اتم دیگر به دلیل تنظیم الکترون آن پیوند دهد. اتمهای یک هسته توسط یک ابر الکترونی منظم احاطه شده اند، که الکترونها در فاصله های مختلف از هسته قرار می گیرند. طبق گفته دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، متخصصان این فاصله ها را به عنوان پوسته ها در نظر می گیرند و خواص اتم ها را با آنچه در هر پوسته است تعریف می کنند.عنصر کربن دارای دو پوسته الکترون است، که اولین نگهدارنده دو الکترون و دوم نگه داشتن چهار تا از هشت فضای احتمالی است. هنگامی که اتم ها پیوند می دهند، الکترون ها را در پوسته دورتر خود به اشتراک می گذارند. کربن دارای چهار فضای خالی در پوسته بیرونی است که امکان اتصال آن به چهار اتم دیگر است

نانو کربن

مدل ساختاری نانو لوله کربنی

تاریخچه کشف عنصر کربن

عنصر کربن از دوران باستان در قالب دوده، ذغال چوب، گرافیت و الماس شناخته شده است. البته، فرهنگ های باستان، متوجه نبودند که این مواد از اشکال مختلف یک عنصر مشابه بودند.

دانشمند فرانسوی Antoine Lavoisier آزمایش های مختلف انجام داد تا طبیعت عنصر کربن را آشکار سازد.

ادامه مطلب با کلیک روی عنصر کربن درسایت دردانام

مطالب مرتبط:

عنصر هیدروژن

عنصر هلیوم چیست؟

عنصر بریلیوم

لیتیوم چیست؟

عنصر بور

:: موضوعات مرتبط :

:: برچسب ها : عنصر کربن ,
تاريخ : دوشنبه 16 مهر 1397 | 14:37 | نویسنده : دردانم |