-

گالن، دانشمند و پزشک یونانی، اولین تلاش را برای اندازه گیری دمای در A.D. 170 انجام داد. درجه آب جوش و یخ را ثبت کرد. او چهار درجه حرارت گرماو چهار درجه سرد را در هر دو طرف اضافه کرد.اولین دماسنج مهر و موم شده در سال 1641 برای دوک بزرگ توسکانی طراحی شده بود: که از الکل استفاده می کرد و دارای نشان های درجه است. اما استفاده از نقطه ی انجماد آب به عنوان نقطه صفر یا نقطه شروع، در سال 1664 توسط لندن رابرت هوک صورت گرفت. یک اخترشناس به نام رومر در کپنهاگ، یخ و نقطه ی جوش آب را به عنوان دو نقطه مرجع انتخاب کرد و شروع به نگه داشتن سوابق آب و هوایی کرد، اما هنوز در مورد چگونگی ایجاد یک مقیاس دقیق که در همه جا قابل اعتماد است، هنوز عدم اطمینان وجود دارد.

در سال 1724، یک سازنده ساز آلمانی، گابریل فارنهایت را به عنوان مناسب ترین مایع برای اندازه گیری دما در جیوه تنظیم کرد. او اولین دماسنج را با از مخلوط یخ و آب با نمک دریایی به عنوان صفر استفاده کرد . اما آب نمک نقطه ی انجماد بسیار پایینتری نسبت به آب معمولی دارد، بنابراین برای اهدافش، نقطه انجمادش را به 30 و دمای داخل دهان یک انسان سالم را به عنوان مرجع 96 انتخاب کرد. با این سه نقطه، نقطه ی جوش آب در 212 و بعد از آن نقطه ی انجماد آب را به 32 تغییر داد. به این ترتیب، او می تواند 180 درجه بین جوش و انجماد، در سطح دریا را حساب کند.

اما 180 هنوز عجیب و غریب بود. بنابراین دو دهه بعد Linnaeus - سوئدی سیستم طبقاتی را اختراع کرد، طبیعت گراها اکنون برای نامگذاری گونه ها استفاده می کنند و یک ستاره شناس سوئدی به نام آندرس سلسیوس به طور جداگانه یک مقیاس فقط یک صد درجه بین انجماد و جوش را به کار برد. از آنجایی که بین دو حالت 100 گام وجود داشت، آن را مقیاس "درجه یک" نامید.

کمی بیشتر از یک قرن بعد - در سال 1848 - لرد کلوین شروع به اندیشیدن به نظریه گرما و البته دامنه ی بسیار بالایی از درجه حرارت کرد او از مقیاس درجه سانتیگراد استفاده کرد، اما از صفر مطلق شروع شد، نقطه ای که تمام حرکت مولکولی متوقف می شود، کمترین دمای قابل تصور در جهان است. این معلوم شد که -273.16 درجه سانتیگراد است. نسخه درجه حرارت مطلق فارنهایت، به نام مقیاس Rankine وجود دارد، اما تقریبا هیچ کس از آن استفاده نمی کند. در سال 1948، یک کنفرانس بین المللی در زمینه وزن و مقیاس مقیاس سلسیوس را به عنوان معیار استاندارد مقرر کرد، اما عادت های قدیمی سخت می گیرند، و فارنهایت هنوز به طور گسترده در انگلیس و ایالات متحده استفاده می شود.کلوین ایده درجه مطلق را توسعه داد، چیزی که "قانون دوم ترمودینامیک" نامیده می شد و نظریه پویایی گرما را توسعه داد.مقیاس کلوین معمولا در برنامه های علمی مورد استفاده قرار می گیرد. واحدهای مقیاس کلوین همان اندازه های مقیاس سلسیوس هستند، به جز اینکه مقیاس کلوین پایین ترین درجه حرارت را در 0 قرار می دهد.

روش تبدیل

روش دوم


فارنهایت به کلوین: تفریق 32، ضرب با 5، تقسیم بر 9، سپس 273.15 را اضافه کنید.
کلوین به فارنهایت: تفریق 273.15، ضرب 1،8، سپس 32 را اضافه کنید.

کلوین به سانتی گراد: اضافه کردن 273
سلسیوس به کلوین: تفریق 273

بیشتر بخوانید:

نیرو چیست ؟

گرانش یا جاذبه زمین چیست؟

زمان چیست ؟

مروری بر تاریخچه دماسنج

:: موضوعات مرتبط :

:: برچسب ها : مهدکودک , نقاشی , روانشناسی کودک , آموزشی ,
تاريخ : يکشنبه 23 ارديبهشت 1397 | 15:12 | نویسنده : دردانم |