-

خواص دارویی کاکوتی چیست

کاکوتی Ziziphora clinopodioides جواهر دارویی آسیای غربی به نام Blue Mint Bush شناخته می شود کاکوتی یا مشک طرمشک نام گیاهی از تیره نعناعیان در خانواده Lamiaceae در گروه Angiosperms یا گیاهان گلدار با بوی تند است

این گیاه چند ساله با بوته های با ارتفاع 20-50 سانتی متر می باشد دارای خواص درمانی زیادی می باشد

مدت طولانی است مردم در کشورهای خاورمیانه مانند ایران، عراق و ترکیه ازگیاه کاکوتی استفاده می کنند. اما در ممالک غربی به تازگی مورد توجه قرار گرفته است .، در خاک خشک آسیای غربی رشد می کند.در نواحی کوهستانی شمال شرقی ایران پیدا می شودکه به زبان خراسانی به آن آنخ می گویند . در آذربایجان کهلیک اُتی یا کلکوتی به معنای علف کبک مشهور است این نوع در مرکز، جنوب یا غرب ایالات متحده هم یافت می شود ، بوی خیره کننده پروانه ها و پرندگان را جذب می کند.

خواص درمانی کاکوتی

Ziziphora دارای لیست طولانی از خواص دارویی است. به طور سنتی برای سرماخوردگی، سرفه، تب، حالت آرام بخش، مشکلات معده، یبوست و بهبود زخم مورد استفاده قرار گرفت. اما چیزی که واقعا توجه دانشمندان تحقیقاتی را به خود جلب کرده، خواص ضد سرطانی آن است - ادعایی که تنها چند سال پیش ثابت شد.

در سال 2013، یک مطالعه منتشر شده در مجله Food and Agricultural Immunology نشان داد که عصاره کاکوتی توانایی ریشه کنی سلولهای سرطانی در معده را دارد . آنها آلوئه ورا، زنجبیل و زعفران را نیز آزمایش کردند. همه آنها دارای خواص ضد سرطان بودند، اما کاکوتی ziziphora قوی ترین از چهارتا بود. دانشمندان اثر سیتوتوکسی (ضد سرطان) را بر سلول های سرطانی اندازه گیری کردند. کاکوتی (Ziziphora ) قوی ترین اثر از 4 گیاه مورد آزمایش را نشان داد.

مزایا و شیوه های مختلف استفاده از گیاه کاکوتی (به نوشته : دکتر محمد نوادهی، دانشگاه آزاد، شعبه پاندان، اصفهان، ایران در وبسایت www. Jacobs.com)

1-کاکوتی ترشح صفراوی anti-toxin) )را از بین می برد: روزانه آن را به جای ,چای صبح و بعد از ظهر بخورید. 3 گرم در هر 200 میلی لیتر آب جوش برای 20دقیقه و بعد آن را بنوشید.

2- ملین و ضد گاز است مانند دستور بالایی دم کنید .

3- امنووره آسان: سه بار در روز 5 گرم در 150 میلی لیتر از آب دم کنید.

4- تقویت کننده قلب :2 گرم به ازای هر 150 میلی لیتر آب جوش برای چای، 20 دقیقه دم کنید.

5. کسانی که بروسلوزدارند از کاکوتی پخته استفاده کنند .

6. افراد مبتلا به روماتیسمی می توانند در وان حمام 100 گرم برای 3 لیتر آب ریخته و در وان بشینند .

7برطرف کردن سرفه .5 گرم کاکوتی در 300 میلی لیتربریزید وآن را بپزید و 3 فنجان درروز میل کنید.

برای اطلاعات بیشتر خواص دارویی کاکوتی چیست کلیک کنید

مطالب مرتبط:

طب گیاهی چیست ؟

آلوئه ورا چه خواصی دارد ؟

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : چهارشنبه 19 دی 1397 | 16:22 | نویسنده : دردانم |

دعوای خواهر و برادر نوجوان اجتناب ناپذیراست، ولی این بدان معنا نیست که والدین قادر به کاهش آن نیستند. والدین تأثیر قابل توجهی بر رابطه بین دو جوان و میزان دعوای میان آنها دارند.

این خبر خوب برای کسانی است که خواهان صلح و ارامش بیشتر،ولحظه های شادتر هستند.

مناقشات بین خواهر و برادر نوجوان چیست؟

خواهر و برادر نوجوان در مورد هر چیزی با هم مبارزه می کنند، به خصوص اگرآنها درآن زمان دارای یک خلق بد باشند. با این حال، برخی از مسائل وجود دارد که به میزان قابل توجهی از علل اختلافات میان خواهر و برادر است

فضای شخصی

تحقیقات نشان داده است که شایع ترین علت مبارزه بین خواهران و برادران نوجوان به علت مسائل مربوط به فضای شخصی و حریم خصوصی است. مناظره معمولا درباره برداشتن بدون اجازه، احترام نگذاشتن به حریم خصوصی ، گوش دادن به مکالمه یا خواندن پیامهای خصوصی است.

عدالت

یکی دیگر از معمولترین دلایل که نوجوانان با برادران و خواهران خود دعوا می کند و بر مسائل عدالت و یا به طور خاص مسائل مربوط به نابرابری است. اغلب دعواها بر سر افرادی که تماشای تلویزیون را تعیین می کننداست انجام سهم منصفانه از کارهای خانه، تعیین مجازات های کوچکتر نسبت به دیگران

رقابت خواهر و برادر

اگر نوجوانان احساس کنند والدین به یک خواهریا برادربیشتر توجه می کنند، رقابت با یکدیگر برای توجه والدین می تواند منجر به دعوا شود.

یکی دیگر از منابع رایج رقابت ، حسادت است. هنگامی که یک نفر به خاطر استعداد، اموال، دوستان یا حتی وضعیتی که با پدر و مادردارد مورد حسادت قرار می گیرد

برای اطلاعات بیشتر دعوا ی خواهر و برادر نوجوان کلیک کنید

مطالب مرتبط:


اختلالت یادگیری


قُلدری در کودکان


پرخاشگری


آموزش کودکان به همدلی با دیگران

هفته دوازدهم بارداری

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : شنبه 15 دی 1397 | 16:23 | نویسنده : دردانم |

عنصر مس را با عدد اتمی 29 و نماد cu می شناسیم عنصر شیمیایی مس به عنوان یک فلز واسطه طبقه بندی شده است.عنصر مس از دوران باستان شناخته شده است. تاریخ کشف آن ناشناخته است.

تاریخچه کشف عنصرمس

عنصرمس اغلب توسط واکنش شیمیایی سنگ معدن آزاد می شود..

بیش از ده هزار سال انسان از فلز مس استفاده کرده است گردنبند های ساخته شده از مس درهزاره هشتم قبل از میلاد در ترکیه یافت شده است.

بوته ها و سرباره های موجود در اروپا نشان می دهند که ذوب مس (تولید فلز از سنگ معدن آن) در هزاره پنجم پیش از میلاد رخ داده است.

معدن عنصرمس در 4500 سال قبل از میلاد در بالکان - بلغارستان، یونان، صربستان و ترکیه مورد بهره برداری قرار گرفته است .

عصر مس در بین نوسنگی عصر حجر(سنگ) و سده های برنز قرار دارد.که در زمان های مختلف در فرهنگ های مختلف اتفاق افتاد، زمانی که مردم شروع به استفاده از ابزار مس در کنار ابزار سنگی کردند.

عصر مس با عصر برنز همراه بود، زمانی که مردم متوجه شدند که با افزودن قلع به مس، یک فلز سخت تر که راحت تر ریخته می شود نیز تشکیل شده است. این بار دیگر در نقاط مختلف دنیا اتفاق افتاد.

کلمه مس از واژه لاتین "cuprum" به معنی "جزیره قبرس" مشتق شده است، زیرا جزیره مدیترانه قبرس منبع باستانی استخراج مس بوده است .نماد cu ازآنجا می آید

. واقعیت های جالب از عنصر مس:

1. عنصر مس یکی از تنها چند فلز است که در طبیعت نسبتا خالص یا در حالت طبیعی وجوددارد.

2. رنگ مس در میان عناصر منحصر به فرد است. بیشتر فلزات نقره ای یا خاکستری هستند. طلا و چند فلز دیگر زرد هستند. تنها مس، دارای یک درخشش قرمز مایل به زرداست. هنگامی که مس به فلزات دیگر اضافه می شود، می تواند رنگ قرمز را اضافه کند. این طرز ساخت طلا است.

3. عنصر مس کاربرد زیادی دارد. فلز خالص در سیم کشی استفاده می شود. برنج (مس و روی) و برنز (مس و قلع) دو عنصر مهم مس است. مس برای لوله کشی، سکه و وسایل آشپزی استفاده می شود. هنگامی که به آب استخر اضافه می شود، نمک های مس (کلر) رااز بین می برند، به طوری که رنگ آن سبز است.

4. عنصر مس برای تغذیه انسان ضروری است، به ویژه برای تشکیل سلول های خونی. این عنصر به طور طبیعی در اکثر منابع آب و در غذاها مانند سیب زمینی، لوبیا، سبزیجات برگ دارو دانه ها وجود دارد مس بیش از حد سبب زردی و کم خونی می شود و ممکن است ادرار آبی ایجاد کند.

ظاهر و مشخصات عنصر مس

اثرات مضر عنصر مس

وجود مس در همه گیاهان و حیوانات ضروری است. با این حال، مس بیش از حد سمی است.

خوردن غذای اسیدی در گلدان های مس باعث مسمومیت می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عنصر مس چیست کلیک کنید

مطالب مرتبط:

عنصر منگنز

آهن چیست

عنصر کبالت

عنصر نیکل

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : يکشنبه 2 دی 1397 | 10:48 | نویسنده : دردانم |

نیکل اولین عنصر در ستون دهم جدول تناوبی است. اتم نیکل دارای 28 الکترون و 28 پروتون با 30 نوترون در ایزوتوپ فراوان است. عنصر نیکل به عنوان یک فلز واسطه طبقه بندی شده است. در سال 1750 نیکل توسط Axel Cronstedt کشف شد.

مشخصات و خواص عنصر نیکل

در شرایط استاندارد،عنصر نیکل یک فلز سفید رنگ است که نسبتا سخت است، اما نرم و قابل انعطاف است.

عنصر نیکل یکی از عناصر کمی است که در دمای اتاق مغناطیسی است. عنصر نیکل دارای درخشش جلا و مقاومت در برابر خوردگی است. یک هادی مناسب برق و گرما است.

ایزوتوپهای عنصر نیکل

عنصر نیکل دارای پنج ایزوتوپ پایدار است که به طور طبیعی شامل نیکل 58، 60، 61، 62 و 64 است.

فراوان ترین ایزوتوپ عنصر نیکل 58 است که بیش از 68 درصد عنصر را تشکیل می دهد. ایزوتوپ های دیگر از Ni-48 تا Ni-78 متغیر هستند. پایدارترین رادیوایزوتوپ نیکل 59 است که نیمه عمر 76000 سال دارد.

اثرات مضر عنصر نیکل

عنصر نیکل و ترکیبات آن سرطان زا است. تقریبا 10 تا 20 درصد مردم به نیکل حساس هستند. تماس مداوم با آن باعث شکایت پوست (درماتیت) می شود. چنین افرادی باید از تماس با نیکل اجتناب کنند، که در طلا و جواهر یافت می شود.

کارگراني که مقدار بسيار زيادي از ترکيبات نيکل را استنشاق می کنند، به برونشيت مزمن و سرطان ريه و بيني مبتلا می شوند

برای اطلاعات بیشتر عنصر نیکل چیست کلیک کنید

مطالب مرتبط:

عنصر کروم چیست؟

عنصرمنگنز

آهن چیست ؟

عنصر کبالت:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : شنبه 24 آذر 1397 | 11:34 | نویسنده : دردانم |

چگونه آنتی بادی ها از بدن شما دفاع می کنند

آنتی بادی ها پروتئین های بزرگ Yشکل هستند. آنها توسط سیستم ایمنی بدن برای شناسایی و خنثی سازی اشیاء خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها استخدام می شوند.آنتی بادی،ایمونوگلوبولین نامیده می شود.

سیستم ایمنی بدن انسان

هر آنتی بادی دارای یک هدف منحصر به فرد است که به عنوان آنتی ژن موجود در موجودات مهاجم شناخته می شود. این آنتی ژن شبیه یک کلید است که به شناسایی این ارگانیسم کمک می کند. این به این علت است که هر دو آنتی بادی و آنتی ژن ساختار مشابهی را در ساختار Y شکل خود دارند.

درست مثل هر قفل یک کلید واحد دارد، آنتی بادی یک کلید antigen آنتی ژن دارد. هنگامی که کلید وارد قفل می شود، آنتی بادی فعال می شود. تولید آنتی بادی ها عملکرد اصلی سیستم ايمنی هومورال است.

تولید

آنتی بادی ها ازنوعی سلول های سفید خون به نام سلول B ) B لنفوسیت ) تولید می شود. سلول های B از مغز استخوان تولید می کنند. هنگامی که سلول های B به دلیل وجود یک آنتی ژن خاص فعال می شوند، به سلول هایی که به نام سلول های پلاسما تولید می شوند، رشد می کنند. سلول های پلاسما آنتی بادی هایی را ایجاد می کنند که مخصوص آنتی ژن خاصی هستند. سلول های پلاسما آنتی بادی هایی تولید می کنند که برای شاخه ای از سیستم ایمنی شناخته شده به عنوان سیستم ایمنی هومورال ضروری است. ایمنی هومورال بر روی گردش آنتی بادی های موجود در مایعات بدن و سرم خون به منظور شناسایی و مقابله با آنتی ژن ها متکی است.

هنگامی که یک آنتی ژن نا آشنا در بدن تشخیص داده می شود، می تواند تا دو هفته طول بکشد تا سلول های پلاسما قادر به تولید آنتی بادی های کافی برای مقابله با آنتی ژن خاص باشند. هنگامی که عفونت تحت کنترل است، تولید آنتی بادی کاهش می یابد و یک نمونه کوچک از آنتی بادی ها در گردش خون باقی می ماند. اگر این آنتی ژن خاص دوباره ظاهر شود، پاسخ آنتی بادیبسیار سریعتر و قوی خواهد بود.

آنتی بادی ها و ایمونوگلوبولین ها

ایمونوگلوبولین ها اساسا پروتئین هایی هستند که به عنوان آنتی بادی ها عمل می کنند. اصطلاح آنتی بادی و ایمونوگلوبولین به طورمعمول استفاده می شود.

ایمونوگلوبولین ها در خون و دیگر بافت ها و مایعات یافت می شوند. آنها توسط سلول های پلاسما ساخته می شوند که از سلول های B سیستم ایمنی استخراج می شوند. سلول های B سیستم ایمنی به سلول های پلاسما تبدیل می شوند زمانی که توسط اتصال آنتی ژن خاص در سطوح آنتی بادی فعال می شود. در برخی موارد، تعامل سلول B با سلول T نیز لازم است.

برای اطلاعات بیشتر چگونه آنتی بادی ها از بدن شما دفاع می کنند کلیک کنید

مطالب مرتبط:

بیوشیمی لیکوپن

تخمیر چیست ؟

ph معده چیست ؟

رونویسی RNA از یک الگوی DNA

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : چهارشنبه 21 آذر 1397 | 11:37 | نویسنده : دردانم |

چگونه قهوه می تواند از آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کند

چگونه قهوه می تواند از آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کند محققان می گویند برخی ترکیبات موجود در قهوه ممکن است سبب جلوگیری از ایجاد پلاک شوند. هر چند مطالعات بیشتری لازم است.

تحقیق توسط: Christopher Curley

25 نوامبر 2018

بیش از 6 نفر از 10 نفر از ما هر روز یک فنجان به طور منظم قهوه مصرف می کنیم 2.7 فنجان روزانه.

بنابراین، باید به عنوان خبر خوب برای بسیاری از مردم که قهوه مصرف می کنند باشد اثر نوروپاتیک کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و همچنین بیماری پارکینسون.

این بر اساس یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه تورنتو و موسسه تحقیقات کرمیب در کانادا است.

بسیاری از مطالعات قبلی ارتباط بین مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون را نشان داده اند. برای این مطالعه، محققان تصمیم به کنکاش عمیق تر گرفتند .

به طور خاص، آنها در مورد اینکه ترکیبات مختلف در سه نوع مختلف عصاره قهوه - light roast، dark roastو قهوه بدون کافئین decaffeinated- برمغز تاثیر گذاشته تحقیق کردند

این ترکیبات عبارتند از آمیوئید بتا amyloid-betaو amyloid-tau، اسید آمینه که در افراد با بیماری آلزایمر و همچنین آلفا سینوکلینalpha-synuclein پروتئینی است که به بیماری پارکینسون مرتبط است، در غلظت های بالاتر ظاهر می شود.

محققان دریافتند که گروهی از ترکیبات به نام فنیلین دانها phenylindanes در قهوه تاثیر قابل توجهی بر جلوگیری از دو آمیلوئید در چسبیدن به هم در آزمایشگاه دارند.

طبق گفته موسسه ملی سالخوردگان، این توده های آمیلوئید، که اغلب به عنوان پلاک نامیده می شوند، به عنوان یک شاخص کلیدی و شاید علت بیماری Alzheimer'sشناخته می شوند.

عصاره های قهوه تیره بر روی فرم پلاک، هر دو در شکل کافئین و بدون کافئین، بهتر عمل می کنند، هرچند هر سه عصاره دارای مزایایی بودند.

بیشتر از کافئین

یکی از مهمترین اقدامات تحقیقاتی این است که حضور کافئین بر اثربخشی قهوه در مهار پلاک آمیلوئید تاثیر نمی گذارد.

مطالعات قبلی که در مورد تاثیر قهوه در توسعه بیماری آلزایمر و سایر اختلالات جنونی بررسی شد، اغلب کافئین را شامل می شود، دانشگاه فلوریدا در سال 2012 سطح بالای کافئین رادر خون افراد مبتلا به زوال عقل پیدا کردند

برای اطلاعات بیشتر چگونه قهوه می تواند از آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کند کلیک کنید

مطالب مرتبط:

اثر کافئین بر قلب

پاکسازی پلاکهای مغز در خواب

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : سه شنبه 20 آذر 1397 | 14:50 | نویسنده : دردانم |


لایه اُزن
یک لایه عمیق در استراتوسفر است که در اطراف زمین قرار دارد و مقدار زیادی ازن در آن وجود دارد. این لایه تمام زمین را از بسیاری از اشعه ماوراء بنفش مضر که از خورشید می آید محافظت می کند. لایه اُزن ، همچنین به عنوان سپر اوزون شناخته شده است،

ازن یک فرم خاص اکسیژن است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است و نه دو اتم اکسیژن که معمول است. معمولا هنگامی ایجاد می شود که نوعی تشعشع یا تخلیه الکتریکی دو اتم را در یک مولکول اکسیژن O2) )جدا می کند، سپس می تواند به صورت جداگانه با دیگر مولکول های اکسیژن ترکیب شود تا ازن O3) )تشکیل دهد.

استراتوسفر از 15 تا 60 کیلومتر بالاتر از سطح زمین گسترش می یابد. این لایه اشعه ماوراء بنفش را که توسط خورشید به دست می آید جذب می کند. این حاوی مقادیر زیاد گاز ازون و از جمله گاز O3 است. این لایه عمدتا در لایه پایین تر استراتوسفر یافت می شود. ضخامت این لایه با توجه به فصل و شرایط جغرافیایی متفاوت است. این گاز به طور طبیعی شکل گرفته است. فرمول شیمیایی آن O3 است. در حضور هالوژن، اکسیژن موجود در جو به مولکول های اوزون تبدیل می شود. لایه اُزن از جانوران زنده روی زمین برای حفظ زندگی محافظت می کند. وقتی دریک منطقه لایه اُزن کاهش می یابد پرتوهای مضر فرابنفش به سطح زمین می رسد و باعث آسیب های غیر قابل جبران می شود.

لایه اُزن ابتدا توسط فیزیکدانان فرانسوی Henri Buisson و Charles Fabry کشف شد. آنها یک مطالعه جامع در مورد این لایه را انجام دادند و نتایج زیادی به دست آوردند. آنها همچنین یک وسیله به نام اسپکتروفتومتر ساخته اند که به طور گسترده ای برای اندازه گیری تراکملایه اُزن و فاصله آن از سطح زمین استفاده می شود. در اواسط قرن بیستم، دابسون یک ابزار ساخت که بعدا به عنوان دابسون متر شناخته شد. این برای اندازه گیری ازن در استراتوسفر مورد استفاده قرار گرفت با راه اندازی بسیاری از ایستگاه های مانیتورینگ ازن.

این ایستگاه ها تا به امروز کارمی کنند و برای ارسال آخرین به روز رسانی از لایه اُزن استفاده می شود. این وسیله برای اندازه گیری میزانلایه اُزن در جو مورد استفاده قرار گرفت.

سیدنی چپمن، فیزیکدان انگلستان، این نتیجه گیری را پذیرفت که برخی مکانیسم های فتوشیمیایی باعث ایجادلایه اُزن شد. او گفت که مولکول های اکسیژن توسط نور ماوراء بنفش بمباران شده است. این فرایند مولکول اکسیژن را به اتم های اکسیژن جداگانه منحرف کرد. این فرایند برای مدت طولانی ادامه می یابد و این فرآیند به عنوان چرخه اکسیژن نامیده می شود.لایه اُزندر قسمت پایین استراتوسفر پراکنده شده است. اگر ما سعی کنیم تمام ازن را در فضا فشرده کنیم، آن را به میزان 3 میلی متر ضخامت در هوا در سطح دریا خواهد شد.

لایه اُزن به طور مساوی در تمام مناطق در زمین تقسیم نشده است. شما متوجه خواهید شد که غلظت بالاتر از لایه اُزن در نزدیکی قطب شمال نسبت به قطب جنوب وجود دارد. همانطور که ما به سمت قطب جنوب می آیم، شدت گاز اُزن کاهش می یابد. با توجه به فصلها، تغییرات نیز وجود دارد. به عنوان مثال، در فصل بهار شما لایه اُزن را ضخیم تر خواهید یافت، اما زمانی که پاییز می آید، عرض لایه کاهش می یابد. سایر عوامل موثر بر عرض و چگالی لایه اُزن عبارتند از: عرض جغرافیایی و پیچیدگی های فصلی.

الگوهای مختلف در جو نیز یک دلیل عمده هستند. رفتار گاز ازون بسیار غیر قابل پیش بینی است. وقتی زمستان می آید، اینلایه اُزن واقعا عرضش را افزایش می دهد. در ارتفاعات و مناطق گرمسیری، محتوای ازن نسبتا بالاتر است. در ارتفاع های پایین تر، غلظت گاز اُزن نسبتا کمتر است. این تغییر به علت گردش آهسته است که هوا را از منطقه تروپوسفر به داخل منطقه استراتوسفر بالا می برد. در حال حاضر، زمانی که خورشید مولکول های اکسیژن را بیش از حد گرم می کند، گاز اُزنی تولید می شود که لایه اُزن را تشکیل می دهد. یک واقعیت جالب در مورد لایه اُزن این است که اگرچه زمین از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند، با استفاده از اشعه های UV توسط خورشید تولید می شود.

برای اطلاعات بیشتر لایه اُزن کلیک کنید

مطالب مرتبط:

آب و هوا و اقلیم چیست ؟

بادهای موسمی چیست ؟

تفاوت بین سیکلون و تورنادو

فشار هوا و تاثیر ان بر جو زمین

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : دوشنبه 19 آذر 1397 | 10:32 | نویسنده : دردانم |

هفته شانزدهم بارداری توصیه، علائم و آنچه انتظار می رود:در هفته شانزدهم بارداری، ازابتدا متوجه تکان های شدید نوزاد خواهید شد باید بدن خود را شروع به تغییر دهید. در اینجا همه چیزهایی که در مورد نوزاد شما، بدن و هر گونه علائمی که ممکن است در هفته شانزدهم بارداری رخ می دهد اشاره خواهیم کرد

اندازه کودک شما در هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری کودک شما در حال حاضر به اندازه یک آووکادو است و وزن آن حدود سه تا چهار اونس است - او سریع رشد نمی کند!

ماهیچه های موجود در چهره کودک شما هم اکنون می توانند حرکت کنند، بنابراین این هفته او شروع به ساخت عبارات صورتی می کند، هرچند که واقعا کنترلی بر روی آنها نیست.

جنین شما ممکن است بیشتر شبیه به یک کودک باشد، اما هنوز راهی برای رفتن ندارد. در حال حاضر، او هنوز هیچ چربی نداشته و پوست او هنوز هم شفاف است. ترس نداشته باشید، هر دو در چند هفته تغییر خواهند کرد.

همانطور که هفته پانزدهم در این باره ذکر کردیم، کودک شما می تواند صدای شما را بشنود، صداهای دستگاه گوارش شما و موسیقی که جهان خارج . در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که نوزادانی که در رحم آواز خواندن را می بینند، هنگامی که به دنیا می آیند، آن را بیاد می آورند.

سیستم عصبی کودک شما همچنان در حال پیشرفت است و عضلات اندام کوچک آنها می توانند انعطاف پذیر باشند. آنها می توانند دست خود را مشت کنند و حتی ممکن است بند ناف خود را بگیرند و بکشند.

حدود 4 پوند در ماه برای حفظ سلامت بدن و نوزادتان تلاش کنید.

11 نشانه معمول برای مراقبت درهفته شانزدهم بارداری :

) 1خونریزی بینی

هفته شانزدهم بارداری غشای مخاطی در بینی شما نیز شروع به رشد می کند. این باعث می شود که شما احساس خستگی زیادی داشته باشید و حتی باعث خون دماغ شوید. اگر واقعا ناراحت هستید، از پزشک خود بخواهید اسپری بینی بارداری مطمئن و یا نوارهای بینی را تجویز کند.

) 2پوست تیره یا رنگدانه

هفته شانزدهم بارداری هورمون های بارداری همچنین می توانند رنگ پوست شما را افزایش دهند، به این معنی که شما ممکن است برخی از مناطق بدن خود را تیره تر مشاهده کنید. نمونه های معمول این آرئولا در اطراف نوک پستان شماست، و خال ها، و کک و مک ها و ماه گرفتگی ها تیره تر می شوند. در اغلب موارد، رنگدانه پس از تولد ناپدید می شود، بنابراین چیزی برای نگرانی وجود ندارد

)3 پوست درخشان

هفته شانزدهم بارداری ممکن است برخی از رنگدانه ها اضافه شود، اما اکنون زمانی است پوست درخشانتر و شفافتر می شود حجم خون بالا خون را به عروق می رساند وباعث می شود پوست برافروخته به نظربرسد تغییرات در سطوح هورمون ممکن است سبب بروز غده های پوستی در بدن برای ترشح بیشتر روغن ها شود که باعث می شود پوست کمی شفاف تر شود

) 4تخلیه واژن

در هفته شانزدهم بارداری این بسیار طبیعی است و فوق العاده برای بدن شما مفید است زیرا کانال را تولد از عفونت محافظت می کند

برای اطلاعات بیشتر هفته شانزدهم بارداری کلیک کنید

مطالب مرتبط:

هفته پانزدهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : يکشنبه 18 آذر 1397 | 11:14 | نویسنده : دردانم |

هفته پانزدهم بارداری: توصیه، علائم و آنچه انتظار دارید در هفته پانزدهم بارداری، بدن ما باید علائم بارداری را نشان دهد.

نوزاد درهفته پانزدهم بارداری چه اندازه بزرگ می شود؟

این هفته، کودک شما در حدود اندازه پرتقال بزرگ است و وزن آن در حدود همان تخم مرغ است.

کودکم چه کار می کند در هفته پانزدهم بارداری؟

در هفته پانزدهم بارداری گوش ها را در هر طرف سر خود نگه می دارند و چشمانشان از طرف سر او به طرف چهره او حرکت می کنند. چشم ها شروع به حساس شدن به نور می کنند،اکنون می توانند نور روشن را ثبت کنند.

علاوه بر اینکه زمان زیادی در حال رشد صرف می کند، تمرین تنفس، مکیدن و بلع می کنند، به طوری که همه مهارت های لازم برای زنده ماندن در جهان وسیع را پیدا خواهد کرد شما هنوز آن را احساس نمی کنید.

در هفته پانزدهم بارداری، کودک شما نیز شروع به شنیدن صداهای از دنیای بیرون می کند؛ صداهای سیستم گوارش شما و قلب شما را می شنود باعث می شود به او آرامش دهد .

کودک شما با موهای ریزکُرک مانند پوشیده شده است، به نام lanugo. این معمولا پیش از تولد آنها ناپدید می شوند، مگر اینکه آنها به زودی بدنیا بیاییند .

این هفته کودک شما ممکن است شروع به سکسکه کند.

علایم متداول در هفته پانزدهم بارداری:

1) سوزش سر دل و سوء هاضمه

حالا که تهوع صبحگاه (امیدوارم) از بین رفته است، احتمالا احساس گرسنگی می کنید، اما سوزش ناخوشایند معده شما باعث می شوداز خوردن غذا پرهیز کنید اگر شما رنج می برید، سعی کنید چند وعده غذایی کوچکتر بخورید، نه سه عدد بزرگ.

-2 کم خونی یا سرگیجه

احساس سرگیجه، عوارض جانبی رایج در دوران بارداری است، زیرا میزان قند خون شما تغییر می کند. اگر احساس تهوع دارید، نشستن و سر خود را بین پاها قرار دهید، زیرا این باعث می شود که از سقوط و صدمه زدن به خودتان جلوگیری شود.

رگهای واریسی

رگهای واریسی یک عارضه عادی از افزایش جریان خون در دوران بارداری است. پای خود را بالا بیاورید - این باعث می شود که خون در حال گردش باشد و فشار روی پاها شما را کاهش دهد.

مطالب مرتبط:


هفته چهاردهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : شنبه 17 آذر 1397 | 12:24 | نویسنده : دردانم |

عنصر کبالت چیست

عنصر شیمیایی کبالت به عنوان یک فلز واسطه طبقه بندی شده است. و در جدول تناوبی با عدد اتمی 27 می باشد که در سال 1735 توسط جرج براندت George Brandtکشف شد.

داده های اتمی کبالت

پیکربندی الکترونی کبالت

نمادعنصر : Co

عدد اتمی: 27

وزن اتمی استاندارد: 58.933194

ظاهر: کبالت یک فلز درخشان، سخت، آبی خاکستری است.

گروه: گروه 9 (فلز انتقالی)

دوره: دوره 4

بلوک: عنصر D-

پیکربندی الکترونی: [Ar]3d74s2

فاز در STP :جامد

نقطه ذوب: 1768 درجه کلوین (1495 درجه سانتی گراد، 2723 درجه فارنهایت)

نقطه جوش: 3200 درجه کلوین (2937درجه سانتی گراد، 5301 درجه فارنهایت)

تراکم: 8.90 گرم / cm3

حالات اکسیداسیون: -3، -1، +1، +2، +3، +4، +5

الکترونگاتیوی: 1.88 (مقیاس پلینگ)

انرژی های یونیزاسیون: 1: 760.4 kJ / mol

انرزی یونیزاسیون2: 1648 kJ / mol

انرژی یونیزاسیون 3: 3232 kJ / mol

شعاع اتمی: 125

ساختار کریستالی: شش ضلعی

کشف: گرگ براند (1735)

ایزوتوپهای عنصر کبالت :

کبالت شامل یک ایزوتوپ پایدار، 59Co می باشد.و 26 ایزوتوپ شناخته شده از Co-50 تا Co-75 وجود دارد. کبالت 60 یک رادیو ایزوتوپ مهم برای تحقیقات، تجاری و پزشکی است. نیمه عمر آن 5.27 سال است. کبالت نیز برای ساخت یک نوع بمب "کثیف" که به عنوان بمب کبالت شناخته می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص عنصر کبالت :

کبالت یک فلز واسطه سخت و شکننده است که شبیه آهن یا نیکل است. شایع ترین حالت اکسیداسیون آن +2 یا +3 است. این عنصر مغناطیسی است و نفوذ پذیری مغناطیسی حدود دو سوم آهن است.

فرم فلزی دو آلوتروپ را تشکیل می دهد. زیر 400 درجه سانتیگراد، شکل بتا غالب است. شکل آلفا در دمای بالای 400 درجه سانتی گراد شایع است.

نقطه ذوب کبالت 1495 درجه سانتیگراد

نقطه جوش آن 2870 درجه سانتیگراد است.

گرانروی آن در دمای 20 درجه سانتیگراد 8.9 است.

تاریخچه کشفعنصرکبالت

از زمان های قدیم، ترکیبات کبالت برای تولید شیشه آبی و سرامیک استفاده شده است.در واقع ترکیبات کبالت از زمان عصر برنز برای انتقال رنگ آبی به شیشه استفاده شده است.

این عنصر اولین بار توسط شیمی دان سوئدی جورج براندت در سال 1735 کشف شد. وی نشان داد که حضور عنصر کبالت باعث ایجاد رنگ آبی در شیشه، شده است.

کلمه کبالت از کوبالد‘koboldآلمانی به معنی غواصی گرفته شده است ، به معنی گوبلین goblinی ا الف elfاست. معدنچیان سنگ کوبالت را کبالت نامیده اند، سنگ کبالت به طور معمول شامل اکسید آرسنیک است که معدنچیان و ذوب کنندگان را مسموم می کند

برای مطالعه بیشتر عنصر کبالت چیست کلیک کنید

مطالب مرتبط:

آهن چیست ؟

عنصر منگنز

عنصر کروم چیست ؟

عنصر وانادیوم

:: موضوعات مرتبط :
تاريخ : پنجشنبه 15 آذر 1397 | 13:22 | نویسنده : دردانم |